Христ


Не е возможно да им служиме и на Бог и на мамон !!!

„Дојдете при Мене сите изморени и обременети, и Јас ќе ве успокојам“ Некои велат дека целта ги оправдува средствата. Нормално, ...
Повеќе

Лукавиот политичар си е помошник самиот на себе; нему, како препаметен, Господ не му доаѓа на помош…

ДЕЛА ЗЕМНИ • Нашите земни служби, нашите земни обврски, треба да ги носиме како да ни се дадени од Бог ...
Повеќе

Архимандрит Андреј (Конанос): “Сите добиваме тоа што бараме” !

Имаше еден млад човек кој побара од Бога да го научи да го сака целиот свет непристрасно, без да бара ...
Повеќе

Политика и Духовност: Се чувствувате вознемирени или одвлечени поради политичката реторика?

Со денешната загреана политичка ера, важно е да не ни се одвлекува вниманието. Свети Паисиј предупредува, "Овие денови, премногу од ...
Повеќе

За Верата и Делата …

Следната статија е напишана од страна на реализираниот теолог Алексеј Степанович Хомиаков. Хомиаков (1804 - 1860) бил солиден, брилијантен мислител ...
Повеќе

До што води љубомората? Митрополитот Антониј зборува за тоа како да се одржуваат чувствата под контрола

Гревот, кој влегол во нашиот живот, ги изобличувал најдобрите особини на човечката душа. На пример, љубомората, која, според планот на ...
Повеќе

Низ призмата


Неполитичките настани се повеќе се политизираат од страна на познати личности кои се очајни да ги продолжат своите кариери со некакви испади. Како што се очекуваше, 70-та Годишна Еми награда …

Успехот не може да се дефинира со едноставна изјава, ниту, пак, може да се научи во едноставен водич. Светот содржи широк спектар на успешни приказни, во минатото и сегашноста, секоја …

Пренесуваме


ВИЗАНТИСКИ ХУМАНИЗАМ

БЕСПЛАТНА ДОСТАВА НИЗ ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА

Анти Христ


Дали Доналд Трамп е одраз на американската свест?

"Доналд Трамп не е популарен за тоа кој е, популарен е за тоа кој не е" Рејтингот за одобрување на ...
Повеќе

Израел и Саудиска Арабија: најдобрите пријатели засекогаш (ционизам / Ротшилдово создадени две држави)

Израел и Саудиска Арабија имаат силна и пријатна врска. Тие, всушност, се  BFF или најдобри пријатели засекогаш како што една ...
Повеќе

Алберт Ајнштајн, Плагијатор и Дезинформатор ( Измамник ) !?

Алберт Ајнштајн е еден од главните конструкции што се користат за да ја служат целта наведена во статијата Банкарите Спонзорираа Псевдо-Наука ...
Повеќе

Банкарите Спонзорираа Псевдо-Наука И Така Го Киднапираа Човештвото !!!

Ништо во светот не е така како што изгледа. Светот на науката не е исклучок. Некои од најпознатите свети теории ...
Повеќе

Веб-страницата на АНТИФА ви покажува како да се урне полицијата, држат банки, и прикраднува преку границата !

Веб-сајтот на Антифа наречен Destructables е во сопственост на крајно леви демонстранти со дефинитивен чекор по чекор водич за тоа ...
Повеќе

Далај Лама знаел за сексуалната злоупотреба од страна на будистички-учители цели 25 г. !!!

Далај-лама во саботата рече дека е целосно свесен за сексуалната злоупотреба на будистичките професори од 1990-тите, пред да наведе дека ...
Повеќе

Футуризам


Генетски моторизирани комарци ќе летаат слободно во Африка !

15 September 2018

АФРИКА ПРВА. Малата нација во Африка е подготвена да преземе голема биотехнолошка коцка. Во средата истражувачите објавија дека добиле зелено светло од владата на Буркина Фасо за ослободување на генетски …

Возбудлив нов изум – Комплет за велосипед со преклопен шатл

15 September 2018

Дали некогаш сте се запрашале како би се движело на вода? Ова, сепак, не е апсурдна идеја за сите. Пронаоѓањето на хидроцикл беше направено многу одамна. Хидроцикли се морски возила …

Милијардер се откажа од својата среќа само за да помогне во зачувувањето на океанот !!!

15 September 2018

Норвешкиот бизнисмен Кјел Инге Реке не е некој кој обично се восхитувал за грижа за околината. Опишан од “Форбс” како “немилосрден корпоративен напаѓач”, Реке ги направи своите милијарди како мнозински …

Q&A


Ова е она што се случува кога еден Филозоф му го објаснува Чудото на Животот на БЕБЕ !!! – Видео

19 September 2018

На Џејсон Силва е тешко да му се стави етикета – тој е наречен футурист, “идеолог и диџеј”, филозоф и многу повеќе од тоа. Неодамна тој објави нешто малку различно. …

Тесла и Ајнштајн – Кој повеќе му се молеше на Бога !?

19 September 2018

Двајца Генијални Умови, исклучително продуховени мистици. Имаше човек кој се молеше над секој еден од неговите пронајдоци пред да ги вклучи. “Мајка ми ме научи да ја барам целата вистина …

Тесла, навистина брилијантен научник / пронаоѓач кој се бореше со Моќните Барони !!!

19 September 2018

Подоцнежниот голем научник и пронаоѓач Никола Тесла (1856-1943) научи како е да се спротивстави на желбите на моќта и на научната установа со нивното сузбивање на алтернативната технологија. Тесла се …