13.Кралицата Елизабета наполни 90

mtmyodkwnza0nza2odq4nzc4

Не е ни чудо што ваква вештерка наполнила 90. Наше е нормално да и посакаме благослов за уште живот и бидејќи е ,,Кралица” влегува во топ 10, со нејзините јубилејни години старост. Нејзиниот роденден го славеа околу 600 светски организации, на комеморацијата која се одржа од 10-12 Јуни во националниот сервис на катедралата Св. Паул. Прославата се одржи во Виндзор Замокот, од 12-15 Мај. Сето ова значи дека оваа особа уште ќе оперира а и да не е таа некој барем сеуште во ваков свет има опција законски да ја замени.

12.Транзитот на Меркур

eclipseog-php

Транзитирањето на Меркур се одржи на 9 мај, и гледано од Земјата, планетата се движеше низ лицето на сонцето.
Последниот транзит беше во 2006 година, а по 2016 година, следните два пати кога Меркур доаѓа меѓу Земјата и Сонцето ќе биде во 2019 и 2032. Транзитите во ноември беа почести; следниот транзит може да не се случи до 2049 година.
Целото транзитирање беше видливо од источниот дел на Северна Америка, како и поголемиот дел од Јужна Америка, Западна Африка и Западна Европа. Овој транзит ќе резултира во доста промени во движењето ѕвездено следната година.

11. Копа Америка

copa-america-centenario

Каква би била годината без турнир во фудбал? Копа Америка, веројатно е интересен, бидејќи тоа беше реализирано во 10 американски градови, тоа е стогодишнината на натпреварот и управните тела за фудбал во Америка кои беа ишарани со скандал.
Тројца поранешни претседатели на две управни тела, КОНКАКАФ и КОНБЕМБОЛ, се меѓу останатите обвинети од страна на Министерството за правда на САД.

10. Евро Куп на Уефа

Saint-Denis : Portugal's team celebrates with the trophy after winning the Euro 2016 final soccer match between Portugal and France at the Stade de France in Saint-Denis, north of Paris, Sunday, July 10, 2016. AP/PTI(AP7_11_2016_000023B)

Додека Копа Америка се случуваше во САД, Франција беше домаќин на Евро Купот на УЕФА, од 10 јуни – 10 јули. На ова натпреварување Португалија ја совлада Франција со голот на Едер во самиот финиш на натпреварот во делот од судиското продолжение. Поради ваквиот исход и освојувањето на Златната Топка од страна на Кристијано Роналдо не воведува во една исклучително конкурентска година на тоа поле.

9. Џуно на Јупитер

34769886 - jupiter and satellite juno

НАСА го лансираше своето Juno летало во 2011 година, и по патувањето речиси пет години, тоа треба да оди во орбитата на Јупитер, на 4 јули.
Мисијата Џуно е да се ѕирне под облаците на Јупитер и да се соберат податоци и слики за да дознае повеќе за планетата и нејзиното потекло, атмосферата и структурата, како и она што го вози  магнетното поле.
НАСА вели дека Juno ќе достигне брзина од 265,000 км / час, што го прави “најбрзо да се движи од човекот како објект во историјата.”
Во римската митологија, боговите Јунона и Јупитер биле ставка.

8. Олимпијада и Параолимпијада во Бразил

rio-2016-paralympic-games

Олимписките игри конечно се вратија во Јужна Америка во 2016 година, со Рио де Жанеиро како град-домаќин.
Голф и рагби и седум нови спортови за 2016 година, а имаше вкупно 306 златни медали.
Рио, исто така, беше домаќин на 15-то лето на Параолимписките игри, иако тоа беше зима во јужната хемисфера во тоа време.

7. Изборите во САД

us-elections-2016-638871

Најинтересните избори во историјата. Жена против кандидат кој не е политичарски производ. Имејловите на Викиликс, пробивите од страна на Сноуден, ексцентричните ставови на Трамп како и многу светски медиуми влијаеа на исходот. Иако Хилари беше со повеќе гласови сепак по американскиот систем на броење Трамп го зеде трофејот. Останува неговиот мандат по кој ќе видиме зошто е избран.

6. Сцената на Симпсонови

1440497573575-cached

Тотално дрмање во повеќе класи. Конечно нешто толку транспарентно. Но и покрај тоа некако отиде во сенка. Снимката на Цртаниот серијал Симпсонови многу години однапред го знаеа исходот од изборите во САД. И не само тоа, туку тоа го имаа претставено прецизно до детал. Илуминати !?

5. Убиен Руски амбасадор, совладан руски авион

2

Шокантно контроверзна срмт на Рускиот Амбасадор во Турција на самата уметничка руска изложба и тоа од неговиот ,,телохранител”. Тоа не е се. Непосредно после тоа се урна руски авион во Москва.

4. Пучот во Турција

A Pro-Erdogan supporter holds a portrait of US-based cleric Fethullah Gulen during a rally against the military coup on Taksim square in Istanbul on July 25, 2016. Turkey detained seven fugitive soldiers on July 25 on suspicion of taking part in an attack on the hotel where President Recep Tayyip Erdogan was staying when the failed coup kicked off. / AFP PHOTO / OZAN KOSE

Бавните реакции на Ердоган околу неговата задача за контрола и имплементација на имигрантите, заврши со пуч односно бунт против неговата работа. Веднаш потоа, политиката глобално драстично се промени.

3. Терористички напади во Ница, Анкара, Истанбул, Берлин

nice-attack-flowers

2016 беше најавена како таква и таква и се случи. Серијал на напади од страна на исламската држава т.н Исис. Жртви, таргетирани институции, спортски и културни центри. Сеење страв. Тотален хаос !!!

2.Алепо

TOPSHOT - Smoke billows from buildings during an operation by Syrian government forces to retake control of the rebel-held district of Leramun on the northwest outskirts of Aleppo on July 26 2016 The Syrian Observatory for Human Rights said on July 26 loyalist troops had full control of the Leramun district after heavy clashes and reported fighting for neighbouring Bani Zeid which is also held by rebels AFP PHOTO GEORGE OURFALIAN

И покрај промената на политиките глобално на крајот на оваа година, сепак тоа не важи за Сирија и покрај условно кажаното дека Русија однесе победа. Нејзиниот тек однесе многу жртви. Британски новинар го интервјуираше Башар Ал Асад. САД преку своите мињони Исис, удри на имунитетните болници, училишта. Алепо е демолиран. Сета вина нормално ја сноси Сирискот прв човек. Единствената надеж за него е вперена во Путин.

1.Чукна шестата камбана

100_0640

Како и секогаш некој мора да војува со енергијата на 13ката. Иако за жал многумина незнаат и не го пратат овој тек сепак примарното место на овие црни настани го има црковната камбана како опомена. Ваквата камбана чука после навистина многу години. А најважно од се, е да се знае дека седмата е веќе доаѓањето на спасителот. Што значи овој настан е признание за крајните времиња.

 

 

827 Прегледи