Милијардерот Џорџ Сорос ги повика глобалистите и проевропските гласачи да се “разбудат” пред континенталните “заблуди” односно пред претстојните европски избори. Сорос објасни во една статија за деловната веб-страница MarketWatch дека ЕУ се соочува со слична судбина на онаа на Советскиот Сојуз. “Европа спие во заблуда, а луѓето во Европа треба да се разбудат пред да биде предоцна”, напиша глобалистот. Ако не го сторат тоа, Европската унија ќе оди на патот на Советскиот сојуз во 1991 година. Ниту, нашите лидери ниту обичните граѓани не разбираат дека доживуваме револуционерен момент, дека опсегот на можности е многу широк и дека евентуалниот исход е многу неизвесен “.

Сорос предвиде дека изборите за Европскиот парламент овој мај ќе бидат  момент за иднината на континентот.

Тој потоа тврдеше дека анти-европските партии “ќе уживаат во конкурентска предност”. Сорос, исто така, ја задржа својата опозиција од Брегзит, маркајќи го претстојното заминување на Велика Британија како “дефинитивен настан за земјата во наредните децении”.

“Исто така, во Обединетото Кралство, застарена партиска структура ја спречува популарната волја да најде соодветен израз”, додаде Сорос. “Ситуацијата е толку комплицирана што повеќето Британци само сакаат да ја завршат, иако тоа ќе биде дефинирачки настан за земјата во наредните децении “. Последната година Сорос ја финансираше кампањата на” Брегзит “на Анти Брегзит,” Најдобро за Велика Британија “, која доби 800.000 фунти од глобализацијата за да ја зголеми поддршката за укинување на член 50 со насочување на гласачите во” замав на “изборните единици.

Милијардерот е, исто така, главен донатор на Демократската партија и поддржувач на глобалните либерални причини, во кои влегуваат милиони во кампањи кои ја поттикнуваат глобалната агенда.

Дури и претседателот Доналд Трамп ја нагласи вмешаноста на Сорос, минатата година, велејќи дека “нема да биде изненаден” ако глобалистот Џорџ Сорос ги финансира миграциите во Централна Америка. Само неколку недели подоцна, Сорос беше меѓу Демократите кои добија поштенска цевка- бомба испратена од претпоставениот поддржувач на Трамп, инцидент што ги поддржа обвинувањата дека Трамп се залагаше за насилство. Сорос беше обвинет дури и од претседателот на финансирањето на демонстрантите за да го опструира сослушувањето на Брет Каванах за потврда на Врховниот суд минатата година.

“Јас сум насликан како ѓавол. Фактот дека екстремистите се мотивирани од теориите на лажниот заговор за мене да ме убијат е неверојатно “, вели Сорос.” Јас сум обвинет за сè, вклучувајќи го и антихристот “, изјави 88-годишниот г. Сорос за ФТ за време на интервју во декември во Маракеш, Мароко. “Би сакал да немав толку многу непријатели, но го земам тоа како показател дека морам да правам нешто исправно”. Последната година Фајненшал тајмс го именуваше Сорос за Личност на годината во 2018 година за да биде “носител на стандардите за либерална демократија” кога станува збор за опсада од “Путинската Русија и Трамповата Америка”. Фактот што Сорос се меша со демократијата низ светот повеќе не е тајна; Прашањето е како тој ќе продолжи да се крие во сенките кога светот е мудар и за неговото зло и за неговото добро.

609 Прегледи