Легендата на НБА лигата Мајкл Џордан продолжува да биде огромно име за оние кои сакаат да го направат ,,тоа големо” во име на спортот. 55-годишниот доминираше во светот на НБА, а самата кошарка воопшто немаше друга опција, освен што, за возврат, му овозможи да стигне и до монетарниот успех. Всушност, тој продолжува да ги добива наградите од неговиот талент на НБА со неговата висока монетарната вредност.

Поранешната ѕвезда на НБА, која го дава своето име на колекцијата на “Најк” т.е “Џордан”, ја имаше својата нето вредност да оди нагоре до околу 1,65 милијарди долари претходно во 2018 година, од 350 милиони долари во 2017 година. Статистички, Џордан е 1,477-от најбогат човек во светот според извештајот објавен во Форбс. Во истиот извештај, исто така, се вели дека тој е 455-от најбогат човек во САД.

Ако имало детали за неговиот приход и вредност, што е со неговото трошење? Што се однесува до вкусовите на суперѕвездата на НБА? За почеток, таму е неговиот приватен авион, кој е темелно прилагоден. Моторот е синa боја (со повикување на бојата на неговиот универзитет, Универзитетот во Северна Каролина), а неговиот идентитет го има бројот на неговиот дрес (23) и бројот на титули во НБА (шест).

Тој, исто така, рече дека има изградено приватен голф-курс, кој треба да биде инаугуриран во 2019 година. Курсот ќе се вика “Grove XXIII”, што повторно е референца за бројот на неговиот дрес. Покрај тоа, Џордан, исто така, инвестираше околу 13 милиони долари во изградбата на својот имот во Флорида, Мајами. Покрај тоа, тој има имот во Шарлот вреден околу 3 милиони долари.
Тој, исто така, донира на разни добротворни организации.

Зборувајќи за тоа, меѓу неколкуте активни спортисти кои ги имаме во последно време, тенисерот Роџер Федерер најмногу доаѓа на ум кога дискусијата се претвора во добротворни напори. 37-годишниот швајцарски играч, кој е седми во листата на најбогати спортисти на Форбс, е посветен на фондацијата која го носи неговото име: Фондацијата Роџер Федерер, која има за цел да обезбеди образование за децата во африканските земји и за социјално загрозените деца во Швајцарија.
Во прилог на неговите добротворни напори, Роже Федерер, исто така, инвестираше во неколку имоти во Швајцарија и Дубаи, каде што живее дел од годината и каде има обука за обука.

391 Прегледи