Лидерот на Исламската држава (ИСИС), кој се претставуваше како бегалец, доби политички азил во Франција од страна на Емануел Макрон, а беше одговорен за колењето на околу 1.700 војници во близина на северен Ирак. Стотици шиитски војници беа заклани откако избегаа од кампот Спихер, поранешната американска воена база пред да бидат заробени од сунитските исламистички борци на 12 јуни 2014 година.

“Ахмед Хамдејн Махмуд Ајач Ел Ашвади беше задржан во затворот Тасифит Салах Един во Тикрит поради обвиненија за тероризам, но беше ослободен од џихадистите од исламската држава, откако тие ја презедоа контролата врз градот и неговиот затвор во јуни 2014 година”, изјави претставникот на Министерството за внатрешни работи, кој зборуваше под услов на анонимност, за новинската агенција АФП. ИСИС “Емир”, рече тој, “учествуваа во масакрот во кампот” Спихер “. Ирачкиот официјален претставник додаде дека сведоците им кажале на затворските службеници дека лидерот на ИСИС “лично” егзекутирал околу 103 војници тој ден. Ел Асвади (33) пристигна во Франција во летото 2016 година и доби статус на бегалец во јуни 2017 година, според францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Коломб, кој исто така потврди дека осомничениот за тероризам добил картичка со десет години.

820 Прегледи