Големиот земјотрес со јачина од 7,7 степени го погоди островот Суматра во Индонезија во петокот кога локалната власт издаде предупредувања за цунами низ огнениот оган на Пацификот, според USGS. Масивниот земјотрес по многу помал земјотрес уби еден човек и ги оштети домовите во областа. Шокантните видео снимки почнаа да циркулираат во социјалните медиуми, бидејќи локалната телевизија го откри хаосот што избувна по земјотресот.

358 Прегледи