Во моментов има над 1,4 милиони американски граѓани кои тврдат дека гангстерскиот статус е моден додаток, како дел од над 33.000 национални банди. Бандите се одговорни за 48% од американската насилна статистика за криминал и стануваат се поопасни.

18-та улична банда

Особено најголемата улична банда во Калифорнија, 18-та Улица е една од најпознатите банди т.н “Sureño” во Јужна Калифорнија. Има околу 15.000 членови во 32 држави ( стејтови ) и брзо се здобиле со понатамошно влијание. Нивните злосторства се движат од убиства, изнудување, шверц, грабежи и напади; шверц со дрога, крадење автомобили и инфилтрирање на војската.

Флоренс 13

Уште една банда “Sureño” во Јужен Лос Анџелес и главен конкурент на 18-тата улична банда. Тие се поврзани со мексиканската мафија и, исто така, се знае дека купуваат оружје од војската. Нивното влијание се протега до Вирџинија и Ајова, и тие ги наредија обвиненијата за пиратство, заговор за продажба на дрога, убиство и инфилтрирање на војската.

Барио Ацтека

Со седиште во Ел Пасо, Соединетите Американски Држави, оваа мрежа на гангстери е поврзана со мексикански трговци со дрога и е моќна сила на двете страни на границата. Тие имаат тенденција да регрутираат нови членови од затворите во Тексас и да користат затворени членови за производство на хероин. Убиствата на конзуларни службеници, трговијата со дрога и шверцот на странци им дава избор на злосторства, користејќи структура воена за одржување на редот.

Џугалос

Оваа група прекршители е во печатот во последните неколку години за време на нивната судска постапка со ФБИ, бидејќи ги тужат за клевета предизвикана од нивното сместување на официјалната банда листа. “Лудите Кловн Постови” бараат укинување на Џугалос од листата, бидејќи нивните обожаватели постојано се профилираат за нивната препознатлива кловнска шминка и тетоважа со олово, и покрај недостатокот на очигледна врска меѓу “бандата” и сериозен организиран криминал. Листата на банди на ФБИ има големо влијание врз одѕивот на обожавателите на нивните концерти, бидејќи се плашат од гонење. Тие се препознаваат само како банда во четири држави, поради нивната лабава структура и нејасен мотив. Поголемиот дел од нивните прекршоци се на ниско ниво, вклучувајќи поседување дрога и кражба. Но, ФБИ верува дека постои врска помеѓу обожавателите и организираните подгрупи, кои извршиле кривични дела, кражба, грабежи и продажба на дрога.

Семоќната латино кралска нација

Формирани во Чикаго во 1940-тите, латинските кралеви сега се најголемата шпанска улична банда во САД. Нивниот досег поминува низ 34 држави, со околу 18.000 членови само во Чикаго. Тие имаат посебен сет на источниот брег, но имаат заеднички вредности и религиозна естетика на бандата. Членовите имаат за цел да се преродат како Нов Цар, просветлен и подготвен да му служи на потребите на недоволниот. ФБИ постојано се обидуваше да го ограничи растечкото влијание на кралот и неодамнешното убедување на Аугустин Тино Замбрано придонесе за нивната цел.

Сомалиските банди

Поради основната тензија меѓу сомалиските имигранти и другите афро-американски банди, сомалиските гангстери формираа свои сетови. Сомалиските банди имаат влијание во Минесота, Вашингтон и Мисури, извршуваат криумчарење, трговија со луѓе, измама со кредитни картички, проституција и други насилнички криминали.

MS-13 ( Мара Салватруча)

На опасната скала, оваа банда го погоди првото место на најбарана банда на листата на ФБИ. Тие започнаа во Ел Салвадор, пред да стигнат до транснационални нивоа, со членови во 42 држави, Гватемала и Мексико. Во минатото биле познати во работата со нарко картели и во тоа да имаат постојана комуникација со нивните затворени членови. И покрај нивниот недостаток на лидерство, бандата имаше повеќе добро документирани случаи на безмилосен напад. Тие дури имаат своја работна група во рамките на ФБИ за да помогнат да ги срушат и да ја шират свеста.

Тринитари

Оваа претежно доминиканска банда е една од најбрзо растечките серии во Њујорк, со досег во сите пет општини и најмалку десет други држави. Тие започнаа како затворска банда во 1980-тите и се познати насилници. Нивните врвни ривали вклучуваат; крв и ДДП (доминиканците не си играат). Тие имаат тенденција да ги користат средните училишта како регрутирање и се одговорни за многу тинејџерски престрелки и мачете смртни случаи.

Херманос Де Пистолерос Латинос

Оваа затворска банда во Тексас, исто така, има врски со мексиканската трговија со дрога и може да се идентификува преку нивните тетоважи со пиштол во облик на живот. Тие се високо организирани, со свој устав, традиции и доживотно членство. Нивниот водач, Исис Еспиноса, во моментот го опслужува животот за трговија со дрога. Тие се познати по увозот и продажбата на кокаин и канабис, но исто така се мешаат во вооружени кражби, авто кражби, затворско коцкање, рекет за заштита, затворски напади, заплашување на персоналот и убиство.

Мексиканската мафија

Официјално најстарата и најмоќната затворска банда во Америка, мексиканската мафија ги обединува сите латино гангстери во затворскиот систем во Јужна Калифорнија. Од своето формирање во 1950-тите, мафијата, исто така, има влијание во Аризона, Ново Мексико и Тексас. Моќта е делегирана меѓу стотици затвореници во овие држави, со способност да командува со убиства на стражарите и нивните непријатели, и внатре и надвор од затвор. Тие, исто така, водат трговија со дрога и рекети во затвор, а некои членови дури и се инфилтрирале во војската.

Монголите

Овие забранети моторџии беа формирани од група шпански Виетнамски воени ветерани, на кои им беше забрането членство во Hells Angels ( пеколни ангели. Тие моментално се присутни во четиринаесет држави во САД и имаат меѓународни филијали во Австралија, Германија, Италија, Мексико и делови од Скандинавија. Тие се сојузници со Bandidos, Outlaws и Sons of silence и имаат тенденција да ги направат своите насилни ривалски војни многу јавни работи. Во 2008 година ФБИ направи 61 апсење за случаи на рекетирање, убиство, трговија со дрога и перење пари. Пиштоли, ножеви, шипките и челичните чизми се оружје на екипажот.

Вагос –  клубот на мотоциклите

Инаку познат како “Психос”; овој клуб е активен во Јужна Калифорнија за производство и продажба на наркотици, поседување оружје и ангажирање во напад, изнудување, кражба, перење пари, заплашување на сведоци и измама за осигурување. Тие се воени обучени и отворено објавија војна за спроведување на законот, како и на нивната ривалска банда Hells Angels.

Тркалата на Душата

Овој бајкерски клик е претежно црн и се наоѓа во Филаделфија. Тие моментално се активни во најмалку шест други држави и ги охрабруваат нивните членови да напредуваат во статус “1% er” или “Diamond”, особено преку сурови дејства за иницирање. Тие претходно биле обвинети за серија грабежи и киднапирања, а исто така произведуваат и продаваат дрога.

 

590 Прегледи