Владимир Владимирович Путин во моментов е најмоќниот човек во светот, новиот руски император, како што сакаат да го викаат, но патот на момчето од сиромашната работничка фамилија кон шефот на Кремљ не беше ниту лесен ниту едноставен.
Претседателот на Русија е роден на 7 октомври 1952 година во Ленинград, денешен Санкт Петербург. Неговиот татко Владимир Спиридонович Путин (1911-1999) и мајката Марија Ивановна Шеломова (1911-1998), двајцата фабрички работници, веќе изгубиле две деца. Најстариот брат на Путин Алберт умрел како бебе, додека другиот Виктор умрел од дифтерија за време на опсадата на Ленинград.

Ја извади мајка си од мртвите

– Мојата мајка и татко чудесно ја преживеаја Втората светска војна. Таткото служеше на армијата во Севастопол, во подморници единици. Тој рече дека тој бил ранет од Германците, и целиот живот го поминал со шрапнел во ногата. Кога му беше дозволено да оди, тој зачекори на патериците и се врати дома. Кога пристигна, виде дека медицинските сестри ги ставаат телата на мртвите од влезот, а меѓу нив и неговата сопруга. Дојде и му изгледаше дека дише, па им рече на медицинските сестри дека е жива. Тие му рекоа дека нема да преживее, но тој отиде на неговите патерици и ги натера да се вратат во станот. Тој ја крена на нозе и живееше до 1998 година, рече Путин.

Тој и неговото семејство живееле во т.н. општини, национализирани згради и го делеле нивниот стан со две други семејства.

– Не бевме богати. Моите родители живееја од плата до плата и понекогаш позајмуваа пари од други, но имавме телевизија, како и нашите соседи – изјави рускиот претседател.

Неговото училиште, рече тој, не било важно – бил лош ученик и толку немирен што не му било дозволено да стане пионер. Сепак, сè се промени кога отиде во кино и го погледна филмот “Меч и штит”, за руски шпион кој се инфилтрираше во седиштето на СС. Потоа решил да стане шпион, па затоа се посветил на џудо и научил странски јазици.

Кариера во Шпионажа ( агент )

Путин заврши право на Универзитетот во Ленинград, каде што се запозна со професорот Анатолиј Собчак. Веднаш по дипломирањето во 1975 година, во КГБ се приклучи, а главните задачи во првите години му беа надзорот на странци и конзуларни службеници. Од 1985 до 1990 година служел во Дрезден, Источна Германија, каде што се пресели неговата сопруга Људмила. Како офицер за разузнавање, Путин, исто така, имаше значка на источната германска тајна полиција Штази.

Кога Берлинскиот ѕид беше срушен, Германците беа вознемирени, околу 5.000 од нив, ја уништија зградата на Штази, а потоа ја опколија зградата на КГБ преку патот. Путин и седум негови колеги побараа помош од Советската армија, но ова беше одбиено, па самиот Путин излезе пред масите и рече:

– Ова е советска територија и вие сте на границата. Ќе пукам во секој кој поминува. Јас сум офицер и имам пиштол со 12 куршуми. Оставив еден за себе, зошто на друг начин не можам.

Ги смири, а неколку дена подоцна беше повлечен во Русија. Во времето на августовскиот државен удар против Михаил Горбачов во 1991 година, го напушти КГБ со чин на полковник. Тој веднаш ја заменил шпионската кариера со политичката, а молскавичниот раст на Кремљ започнал во администрацијата на поранешниот професор и градоначалник на Ленинград Анатолиј Собчак. Кога неговиот ментор ги изгуби изборите во 1996 година, Путин се пресели во Москва и стана дел од тимот на претседателот Борис Елцин, а во 1998 година станал шеф на ФСБ, наследник на поранешниот КГБ.

Реставрација на државата

Елцин го назначи Путин за премиер на Русија на 9 август 1999 година, а на 31 декември и за претседател.

– Две недели пред Нова Година, Борис Николаевич ме повика во кабинетот и рече дека одлучил да замине и дека мора да дејствувам како претседател. Седев и молчев, а потоа му реков дека е тежок живот и не сум сигурен дека сакам таква судбина. “И имав други планови, но судбината го определи тоа. Мислам дека твојата судбина е таква што ќе мора да донесуваш одлуки, и сигурен сум дека ќе успееш “, ми рече тој,” рече Путин.

Неколку месеци подоцна, Путин победи на претседателските избори и почна да ја обновува земјата – за осум години, БДП и куповната моќ скокнаа за 72 отсто, а Русија ја поврати својата воена моќ и меѓународната репутација. Се разбира, сето ова имаше цена, па Владимир Путин стана обврзувачки шанкер за Западот, обвинувајќи го за сè – од труење на луѓето низ улиците, преку организирање демонстрации во Франција и Германија, до изборот на американскиот претседател.

Путин беше во позиција на претседател од 2000 до 2008 година и повторно од 2012 година, додека повторно беше премиер од 2008 до 2012 година, кога шефот на Кремљ беше неговиот најблизок соработник, а исто така и Сумчаковиот Пулен, Дмитриј Медведев.

 

Извор: Kurir.rs / А. Ивановиќ

376 Прегледи