ИЗВОР: ЛИДЕР

Припадниците на ЛГБТ, вчера, во склоп на Недела на гордоста, приредија сексуални перформанси во Музејот на современа уметност.

Тие на различни начини се обидоа да ја исмеат верата, конкретно Христијанството, со цел да добијат одредени права во општеството. На перформансот на здруженијата кои се борат за правата на ЛГБТ луѓето, имало гол маж облечен како православен свештеник кој општи со гол светец кој има полов орган.

Исто така имало случај на ѓавол кој игра и ги забавува гостите.

Меѓу присутните беа и познати личности, како режисерот и интелектуалец Слободан Унковски, деканот на ФОН Љубомир Данаилов Фрчкоски и поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски.

Сеуште е непознато како напаѓањето на Христијанството ќе ги зголеми правата на ЛГБТ популацијата, а граѓаните, дури и оние кои се за оваа популација да има право на брак, се згрозени од овие перформанси.

Погледнете ја галеријата која ја објави активистката Ирена Цветковиќ на својот Фејсбук профил.

 

 

 

 

 

 

Irena Cvetkovik

on Monday

Фотки од отворањето на Skopje Pride Weekend

Image may contain: 5 people, people standing and indoor
Image may contain: one or more people and night
Image may contain: one or more people, people sitting, table and indoor
Image may contain: 1 person, standing
+41
Skopje Pride Weekend added 44 new photos from 7 June to the album Opening of Skopje Pride Weekend 2019 – Glittering Wounds — with Aleksandra Zinovski-Vilić and 13 others at Muzej na Sovremena Umetnost.

Festival · 1,900 Likes

 · 7 June · 

Performance by Ron Athey (with Hermes Pittakos and boychild) – “Acephalous Monster”.

Ineffable gratitude to MOCA and the director Mira Gakina for the support an

See more

893 Прегледи