Претседателот Доналд Трамп се кандидира за номинација за Нобелова награда за мир за неговото добро хендлање во “историскиот” мировен договор меѓу Северна и Јужна Кореја. Конгресменот Лук Месер ги изрази своите намери да го номинира Трамп за престижната награда, по договорот меѓу Ким Јонг ун и Џеј-ин, со кој завршува 65-годишната војна на Корејскиот полуостров. Ким Јонг Ун се сретна со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џеј-ин, минатата недела, што направи за прв пат кога севернокорејски лидер ја преминал границата за да се сретне со лидер од Јужна Кореја од крајот на Корејската војна во 1953 година.

181 Прегледи